Koniec z nudą na ulicy, otwieramy drzwi świetlicy!

W ramach projektu w Boraszynie, został zrealizowany szereg warsztatów twórczych, skierowanych do wszystkich pokoleń mieszkańców, otwartych dla mieszkańców Gminy Wołów.

Uczestnikom zaproponowaliśmy 5 rodzajów warsztatów:

– „Zielone Laboratorium” – to zajęcia z wykonywania naturalnych kosmetyków, poprowadzone przez instruktora i edukatora z doświadczeniem w tej dziedzinie, miłośnika zielarstwa. W zajęciach wzięły udział osoby w różnym wieku, a do wykonania własnych kosmetyków wykorzystały materiały specjalistyczne, takie jak wosk pszczeli, masło shea oraz różne rodzaje olejków eterycznych.

– Warsztaty witrażowe to zajęcia poprowadzone przez mieszkańca sąsiedniego sołectwa. Podczas zajęć uczestnicy wykonali dzieła z elementów szkła, specjalistycznych taśm miedzianych i spoin.

-Warsztaty gliniane – podczas tych zajęć zostały wykonane ozdoby oraz naczynia użytkowe z gliny. W techniki pracy z tym niezwykle wdzięcznym materiałem wprowadził uczestników kolejny mieszkaniec sąsiedniego sołectwa. Podczas zajęć powstały naczynia oraz inne dekoracje, na których zastosowano różne techniki zdobień, m.in. odbijanie struktury.

– Warsztaty szydełkowe poprowadziła mieszkanka Boraszyna. Omówione zostały rodzaje nici wykorzystywanych do robótek szydełkowych, a uczestnicy wprowadzeniu zostali do tajników wykonywania dekoracyjnych serwet oraz lekkiej odzieży dzianinowej, zaprezentowano możliwe do wykonania wzory oraz sposoby ich łączenia.

– Nieinwazyjne ogrodnictwo „w zgodzie z przyrodą” – to zajęcia, które poprowadził mieszkaniec Boraszyna.

Całość projektu podsumowana została podczas wydarzenia, na którym wystąpiła młoda i utalentowana wokalistka sopranowa. Nie zabrakło również konkursów artystycznych dla dzieci i młodzieży. Podczas działania zaprezentowaliśmy w formie wystawy wytworzone podczas warsztatów dzieła. Po koncercie, przy degustacji lokalnych przysmaków kontynuowaliśmy wymianę wspólnych spostrzeżeń i doświadczeń związanych z realizacją projektu.

zachęcamy do obserwowania strony na fb ===>> Wieś Boraszyn

**************************************************************************************************************************

WARSZTATY ” ZIELONE LABORATORIUM”

15 września w świetlicy w Boraszynie odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu ”Koniec z nudą na ulicy otwieramy drzwi świetlicy” realizowane w ramach programu ”Dom kultury+inicjatywy lokalne 2017” – ”Zakręceni na kulturę” dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury.

Warsztaty„Zielone Laboratorium” – własnoręczny wyrób kosmetyków, przeprowadził Pan Maciej Zawier

ucha, my natomiast przygotowaliśmy wystawę roślin i ziół. Na początku Pan Maciej zapoznał nas z właściwościami niektórych roślin, następnie opowiedział o wyrobie kosmetyków, sposobie ich powstawania i łączenia się poszczególnych składników.

Po ciekawej prelekcji przystąpiliśmy do wytwarzania własnoręcznych kremów i pomadek. Jak zawsze w naszej miejscowości frekwencja dopisała; była młodzież, dzieci a także seniorzy. Wszyscy bardzo byli zainteresowani tematem wyrobu naturalnych kosmetyków. Zabawy było co niemiara, chociaż Pan Maciej bardzo martwił się o poplamione obrusy 🙂

Jak się okazało, warsztaty „Zielone Laboratorium” to świetny pomysł na ciekawe spędzenie czasu wolnego w gronie mieszkańców, a grom wiedzy jaką Pan Maciej posiada i potrafi przekazać, motywuje nas do zorganizowania kolejnych warsztatów.

 

 

 

 

  WARSZTATY OGRODNICZE

W ramach projektu ”Koniec z nudą na ulicy otwieramy drzwi świetlicy”realizowane w ramach programu ”Dom kultury+inicjatywy lokalne 2017”- ”Zakręceni na kulturę” dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury, zorganizowaliśmy warsztaty ogrodnicze, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśr

ód młodzieży. Warsztaty ogrodnicze przeprowadzili nasi mieszkańcy: Pani Barbara Hanecka oraz Pan Marek Kordyka.

Ze względu na dużą potrzebę warsztaty przeprowadzaliśmy kilkakrotnie przez cały czas trwania projektu. Uporządkowaliśmy teren wokół krzyża,

 

zagospodarowaliśmy teren przy boisku, dokonaliśmy nasadzenia zieleni przy świetlicy i na boisku. Podczas realizacji projektu narodził się

pomysł,

aby w październiku  spotkać się na świetlicy,  by z roślin, gałęzi i szyszek wykonać dekoracje świąteczne.

Pomysł na warsztaty przerósł nasze oczekiwania. Okazały się świetną alternatywą na miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu a nasze działania sprawiły, że sołectwo zostało „Najładniejszą wsią Gminy Wołów 2017 r.”

 

WARSZTATY SZYDEŁKOWANIA

18 października w świetlicy w Boraszynie odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu ”Koniec z nudą na ulicy otwieramy drzwi świetlicy”realizowane w ramach programu ”Dom kultury+inicjatywy lokalne 2017”- ”Zakręceni na kulturę” dofinansowany z narodowego centrum kultury.

Warsztaty szydełkowania przeprowadziła nasza mieszkanka Pani Halina Purcha. Na początku  Pani Halina zapoznała nas z podstawami szydełkowania, czyli co będzie nam potrzebne, jaką włóczkę wybrać i jakie szydełko będzie odpowiednie. Wszyscy uczestnicy słuchali z zainteresowaniem. Jak się okazało, takie zajęcie wymaga dużo cierpliwości i czasu.

Tak jak poprzednio, kolejne warsztaty okazały się świetnym pomysłem na miłe spędzenie czasu i tym razem frekwencja również dopisała.

 

Koncert Liliany Iżyk połączony z wystawą podsumowującą dotychczasowe działania w ramach projektu.