Projekt polega na realizacji dwóch działań :  „ Ocalić wspomnienia od zapomnienia”, które ma na celu utrwalenie w pamięci historii tworzonej przez mieszkańców wsi Rudno, ich tradycji, lokalnych zwyczajach, a także o mieszkańcach, którzy wnieśli wkład w historię tego miejsca. Drugie działanie to „Quest czyli podchody szlakiem leśnym w Rudnie” mający na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką życia na wsi, jej specyfiki i wyjątkowości oraz dawnymi zawodami mieszkańców Rudna.

Quest, czyli coś w rodzaju przewodnika napisanego wierszem z licznymi zagadkami i wskazówkami, to świetna opcja dla osób spragnionych zwiedzania ciekawych terenów i opowiadania o ważnych wydarzeniach, zabytkach czy architekturze. Może prowadzić w takie miejsca, o których nie ma mowy w poważnych i ogólnych przewodnikach. Tworzenie ich to dobra zabawa zarówno dla piszących, jak i później dla zwiedzających. Na końcu questu zawsze jest skarb, który trzeba znaleźć idąc po śladach zamieszczonych w tekście w formie ulotki.

Uczestnicy warsztatów w Rudnie wspólnie stworzą taki quest i wybiorą jakie miejsca w nim umieszczą oraz napiszą przewodnik pisany wierszem dostępny dla każdego . Na końcu questa będzie umieszczona skrzyneczka z pieczątką, której przybicie pozwoli zakończyć wyprawę po Rudnie.

Warsztaty zorganizowane są w ramach projektu „Zakręceni na Kulturę” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2017.


 

28.08.2017r. – Pierwsze spotkanie, Rudno

W dniu 28.08.2017r. W świetlicy wiejskiej w Rudnie odbyły się warsztaty o tematyce „Quest, czyli podchody szlakiem leśnym w Rudnie.” Dwóch wykwalifikowanych trenerów- Pani Justyna Tracichleb oraz Pan Leszek Rydz poprzez pokaz slajdów oraz pogadankę przybliżyli uczestnikom spotkania tematykę questingu. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest quest, jakie formy questu są zorganizowane w Polsce oraz co powinien zawierać dobry quest. W przerwie spotkania każdy uczestnik częstował się ciastem, pizzą oraz chłodził lodami i zimnymi napojami.
Dzieci natomiast narysowały krajobraz Rudna (rysunki zostaną umieszczone w Queście), za które otrzymały drobne upominki. Na koniec mieszkańcy wspólnie naszkicowali mapę, na podstawie której zostanie opracowany Rudiański quest.

09.09.17r. – Spotkanie drugie, Rudno

W słoneczne popołudnie w sobotę 09.09.17r. Grupa questowiczów wraz z trenerami Justyną i Leszkiem wyruszyli szlakiem leśnych podchodów. Celem wyprawy było zmierzenie czasowe optymalnej trasy questu, wyszukanie ciekawych elementów krajobrazu, które będą elementami rymowanki znajdującej się na questcie. Wybrana trasa obejmowała swym zakresem stary cmentarz, kościółek, starą szkołę, pomnik historyczny i metę przy świetlicy. Po burzliwych konsultacjach trasa została zdecydowanie skrócona, bez ekstremalnych przejść krzaczastymi i porośniętymi drzewami drogami. Tworzenie questu (ulotki) zaplanowane jest do końca września 2017r. A oficjalne odtworzenie i przejście trasą questa wraz z mapą w listopadzie.

08.10.2017r. – Spotkanie z seniorami “Ocalić wspomnienia od zapomnienia”, Rudno

W dniu 08.10.2017r o godz. 14.00 w świetlicy wiejskiej w Rudnie odbyło się spotkanie z mieszkańcami „Ocalić wspomnienia od zapomnienia. „Spotkanie „Ocalić wspomnienia od zapomnienia” to część projektu „Rudno, malownicza wieś ludzi i krajobrazu” realizowanego w ramach programu „Zakręceni na kulturę. Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne”.

W czasie spotkania można było zobaczyć stare fotografie rodzin mieszkających w Rudnie od lat, a także rodzin które przyjechały do Rudna „za pracą”. Podczas pokazu w formie slajdów można było zobaczyć Rudno przed wojenne i powojenne oraz architekturę teraźniejszą. Mieszkańcy wspominali osoby z fotografii będące kiedyś dziećmi oraz młode pary które dzisiaj obchodzą złote już gody. Seniorki na prośbę organizatorów przyniosły potrawy które pamiętają z dzieciństwa, i tak na stole gościły placuszki „prozaki” na słono, pierogi z kapustą i białym serem oraz mamałyga okraszona smalcem, która smakowała wybornie, mieszkańcom smakowała również „kiszka ziemniaczana” która wywodzi się z tradycji białoruskiej.

Dzieci z zaciekawieniem oglądały rekwizyty przyniesione przez mieszkańców takie jak kanka na mleko czy sierp, nie potrafiły odgadnąć do czego kiedyś służyły, lepiej podobały im się balony, które można wykorzystać do wszelakiej zabawy.Na spotkaniu nie mogło zabraknąć biografii naszych pisarek Krystyny Śmigielskiej i Karoliny Kusek, oraz krótkiej charakterystyki czterech rodzin z Rudna, państwa Piegowskich, państwa Such, państwa Krężel, oraz państwa Marcinkowskich, opisano również historię budowy Kościółka w Rudnie na podstawie kroniki kościelnej oraz pokazano stare widokówki z nieistniejącymi już budynkami w Rudnie. Spotkanie nie wyczerpało tematu wspomnień, a wręcz przeciwnie dostarczyło tyle historii , ze należało by postarać się o kontynuację takiego spotkania.

 


05.11.2017r. – Podsumowanie projektu – „Podchody leśnym szlakiem” w Rudnie

5 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanych w ramach projektu „Rudno – Malownicza wieś ludzi i obrazu” . W tym dniu oficjalnie została otworzona ścieżka edukacyjna typu Quest.

Po ponad czteromiesięcznej pracy została oficjalnie otworzona ścieżka edukacyjna typu quest. Uczestnicy na potrzeby tego projektu stworzyli własną mapę ścieżki. Ukończenie trasy zawartej w ulotce związane jest z przybiciem pieczątki, która będzie umieszczona w specjalnym i zrobionym na potrzeby questa miejscu (jest to stuletni ul, przywieziony spod Lwowa, który został podarowany przez pasiekę Zuzia z Domaszkowa). Ul Został odrestaurowany i zostanie umieszczony pod Świetlicą w Rudnie, w widocznym miejscu dla uczestników questa. W Ulu w plastikowym pudełku będzie umieszczona pieczątka, której przybicie na ulotce questa daje gwarancję i satysfakcję ukończenia questa.

Jeśli chcesz poznać ścieżkę edukacyjną i przejść się zachęcamy do pobrania mapy questa.