Pomysł  ma na celu stworzenie atrakcyjnej oferty zajęć dla mieszkańców Stobna, Biskupic, Lipnicy i Wołowa.

W ramach projektu zaplanowano warsztaty z carvingu – stylizacja potraw, warsztaty – stylizacja stołu, warsztaty wykonania i ozdabiania ceramiki, warsztaty – „wesołe kanapki”, wycieczka do muzeum we Wrocławiu.

Realizując projekt chcemy pokazać, że nawet osoby po 50 roku życia mieszkające na wsi mogą mieć ciekawą i atrakcyjną ofertę czynnego wypoczynku, a tym samym udowodnić, że tę ofertę potrafimy sami stworzyć oraz zrealizować. Podczas zajęć będziemy mogli zintegrować mieszkańców i oderwać ich od codziennych spraw. Pragniemy także pokazać lokalnej społeczności, że warto wziąć sprawy w swoje ręce. Bierna postawa do niczego nie prowadzi, natomiast poprzez czynny udział w działaniach człowiek czuje się potrzebny i dowartościowany, czego niejednokrotnie brakuje osobą w wieku 50+ mieszkającej na wsi.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017.

 

 

 

 

 


18.09.2017r. – Pierwsze warsztaty carvingowe, Świetlica Wiejska w Stobnie

W tym dniu odbyły się pierwsze warsztaty z carvingu, które poprowadziła Pani Jolanta Choińska. Uczestnicy zapoznali się z carvingiem oraz wykonali pierwsze wykroje z owoców. Panie w tym dniu z noży wykonywały proste dekoracje, tj. kwiaty z rzodkiewki, marchewki i selera. cukiniowe liście czy ozdoby z ogórków. Z przygotowanych elementów ozdobiły swoje talerze.

20.09.2017r. – Drugie warsztaty carvingowe, Świetlica Wiejska w Stobnie

Uczestniczki ponownie spotkały się w Świetlicy Wiejskiej w Stobnie by nauczyć się dekorowania stołu z warzyw I owoców. W tym dniu wycinały listki i kwiatki w jabłkach, wykonywały ozdoby z pory oraz rzeźbiły w melonach i arbuzach. Wycinanie takich małych dzieł nie jest łatwą sztuką.

27.09.2017r. – Trzecie warsztaty carvingowe, Świetlica Wiejska w Stobnie

W tym dniu grupa uczestniczek miała okazję nauczyć się tworzenia kwiatów z cebuli – kolejnego docenianego warzywa nie tylko w kuchni. Drugim elementem warsztatów była nauka rzeźbienia kwiatów w mydle. Wszystkie uczestniczki z zainteresowaniem słuchały pani prowadzącej warsztaty.

 

06.10.2017r. – Warsztaty dekorowania stołu, Świetlica Wiejska w Stobnie

Uczestniczki nauczyły się jak przygotować i udekorować stół do uroczystych spotkań, poznały zasady savoir vivre, wykonywały ozdoby choinkowe i świeczniki.

 

21.10.2017 r. – Wycieczka do Wrocławia

W sobotę odbyła się wycieczka, która była zakończeniem warsztatów. Uczestniczki przekonały się, że sztukę można wyrazić w różnorakiej postaci zwiedzając Muzeum Współczesne oraz smakując potraw sushi. Ostatnim etapem wycieczki były warsztaty gliniarskie oraz rozdanie uczestniczką drobnych upominków w postaci książek, aby mogły rozwijać swoje zainteresowania w tematyce carvingu. Uczestniczki warsztatów nauczyły się jak w prosty i estetyczny sposób udekorować stół i potrawy oraz jak wykonać ozdoby z warzyw i owoców.

Sołectwo Stobno przy współpracy z Wołowskim Ośrodkiem Kultury zakończyło projekt pt. „Wysmakowani na Kulturę”. Warsztaty zorganizowane były w ramach projektu „Zakręceni na Kulturę” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.

 

 


26.10.2017r. – Podsumowanie projektu oraz warsztaty „Wesołe Kolorowe Kanapki”

W czwartkowy wieczór w Świetlicy Wiejskiej w Stobnie odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego w ramach programu „Zakręceni an kulturę- Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne” projektu.

W tym dniu zorganizowane zostały warsztaty kanapkowe dla najmłodszych, które poprowadziły uczestniczki projektu „Wysmakowani na kulturę”. Przekazywały one wiedzę niezbędna do wykonania ozdób z owoców, jak wykroić kwiat z cukinii oraz jak udekorować stół.