„Winylowy zawrót głowy” to projekt muzyczno-artystyczny skierowany do młodzieży oraz seniorów. Interesujesz się muzyką, lubisz śpiewać? Czekamy na Ciebie! Wspólnie stworzymy oryginalne płyty winylowe, będące efektem końcowym warsztatów zarówno
artystycznych jak i muzycznych. Zaangażujemy młodzież i seniorów w międzypokoleniowe działania, rozwiniemy Wasze umiejętności muzyczno-artystyczne, zadbamy …o lokalną wymianę doświadczeń.

Winylowy zawrót głowy to projekt, którego głównym założeniem jest rozwijanie wśród lokalnej społeczności pasji do muzyki i sztuki, ale także współpraca międzypokoleniowa i budowanie tożsamości
lokalnej.

Nie musisz być zawodowym muzykiem. Poeksperymentujmy!

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017.

 


Winylowy Zawrót Głowy, czyli co za nami!

25.08.2017 godz. 17:00-19:00 Wołowski Ośrodek Kultury

Spotkanie organizacyjne z uczestnikami projektu połączone z warsztatem tekstowym. Podczas pierwszego spotkania zostały przedstawione działania, cele oraz wydarzenia realizowane w ramach projektu Winylowy Zawrót Głowy. Kolejnym etapem spotkania była praca nad tekstem oraz słuchanie przykładowych piosenek o tematyce miast. Uczestnicy stworzyli mapę myśli za pomoca skojarzeń odnoszących się do ich rodzinnego miasta Wołów.

1.09.2017 godz. 17:00-19:30 Wołowski Ośrodek Kultury

Podczas spotkania uczestnicy pracowali nad pierwszym tekstem do piosenki o mieście. Punktem wyjściowym do stworzenia tekstu była mapa myśli stworzona przez mieszkańców. Uczsetnicy stworzyli pierwszy tekst do piosenki z poprzednio skonstruowanych skojarzeń odnoszących się do miasta. Słowem wyjściowym nad pracą przy tekście był wyraz rodzina. W ramach działań uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością.

08.09.2017 godz. 17:00-21:00 Wołowski Ośrodek Kultury

W ramach trzeciego spotkania uczestnicy wspólnie stworzyli muzykę do napisanego tekstu. Podczas realizacji wymienionego powyżej działania została wykorzystana niebanalna kreatywność mieszkańców, pasja do muzyki, oraz indywidualne zdolności i zmysł muzyczny każdego uczestnika. Proces twórczy dla uczestników był bogaty w nowe doświadczenia muzyczne, ale także w pracę zespołową.

14.09.2017 godz. 18:00-21:00 Wołowski Ośrodek Kultury

Podczas spotkania uczestnicy pracowali nad nowym tekstem do drugiej piosenki o mieście. Mapa myśli wykonana do wybranego wspólnie słowa – sen, posłużyła przy pracy nad kolejnym konstruowaniem tekstu do utworu. Uczestnicy w ramach „burzy mózgów” stworzyli nowy tekst, opierając się na zdobytych już doświadczeniach.

21.09.2017 godz. 17:00- 19:00 Wołowski Ośrodek Kultury

Komponowanie muzyki do drugiego utworu przy udziale Martyny Muńko- pianistki w projekcie oraz autorki projektu- Róży Gołubowskiej. Przygotowana kompozycja utworu została dostosowana do umiejętności i preferencji uczestników. W ramach kolejnych spotkań uczestnicy poznają utwór i pracują nad jego nauczeniem się.

23.09.2017 godz. 12:00-17:00 Wołowski Ośrodek Kultury

Warsztaty poprowadzone przez Puls Rytmu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowymi instrumentami od strony teoretycznej i praktycznej. Kolejnym działaniem w ramach warsztatów była rozśpiewka wokalna. Uczestnicy przy wykorzystaniu instrumentów oraz własnych głosów tworzyli utwory opierające się na improwizacji, rozwijając tym samym kreatywność muzyczną. W ramach działań mieszkańcy poznali śpiew w kanonie rozczytany z zapisu nutowego. Twórcze warsztaty muzyczne, wymagające aktywności każdego uczestnika opierały się na pracy w grupie, ale także dały możliwość na wystąpienia indywidualne, będące okazją na obycie się z tremą. Po przerwie i poczęstunku uczestnicy zapoznali się z nową piosenką skomponowaną na użytek projektu. Spotkanie zakończyło się na nauce nowego utworu.

18.10.2017 godz. 19:00-22:30 Wołowski Ośrodek Kultury

Uczestnicy projektu spotkali się w domowym studio nagraniowym. Po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się ze specyfiką „Domowego Studia Nagraniowego” oraz etapami tworzenia i produkowania piosenek. Podczas spotkania zostały nagrane poszczególne partię instrumentów: ukulele, pianino, gitara, wokal.

W tym dniu towarzyszyła nam również Martyna Muńko na pianinie – 1h nagrywanie pianina

21.10.2017 – godz. 10:00-11:00 Nagrywanie wokalu- Wołowski Ośrodek Kultury // godz. 15:00-16:30 Nagrywanie dźwięków miasta, spacer po Wołowie

Na początku dnia wokaliści uczestniczący w projekcie spotkali się w Wołowskim Ośrodku Kultury by nagrać swoje partie wokalne, które zostały wykorzystane w utworach.

W godzinach popołudniowych uczestnicy spotkali się wspólnie w Rynku. Na potrzeby spotkania została swtorzona mapa charakterystycznych miejsc Wołowa- tagowoisko miejskie, rynek, Teren przy Hipermarketach, Teren przy szkołach, itp. Uczestnicy w ramach spaceru po mieście nagrali dźwięki przestrzeni. Z nagranych fragmentów powstał utwór, który nagrano na płyty winylowe oraz zaprezentowano na ostatnim wydarzeniu Vinyl Day.

22.10.2017 – godz. 9:00- 11:00 – Nagrywanie kolejnych partii melodyjnych -WOK // godz. 11:00- 15:00 – Warsztaty graficzne – WOK

W niedzielny dzień spotkaliśmy się ponownie w Wołowskim Ośrodku Kultury by nagrywać kolejne partie melodii. W tym dniu Nagrywanie pianina przeprowadziła Martyna Muńko – 1h – odbyło się również nagranie ścieżek perkusji – 1h

Po działaniach nagrywania spotkaliśmy się w pracowni OzArt, prowadzonej przez Natalię Gołubowską, by wspólnie zaprojektować unikatową okładkę. W działaniach inspirowaliśmy się miastem. Uczestnicy warsztatów wykorzystując różne struktury materiałów wykonywali grafiki, które poźniej posłużyły do stworzenia ostatecznej wersji okładki.

3.11.2017 – godz. 18:00- 21:30 Ostatnia próba, Wołowski Ośrodek Kultury – sala prób Traffic

W piątkowy wieczór uczestnicy projektu spotkali się w sali prób Traffic – znajdującej się pod opieką Wołowskiego Ośrodka Kultury – by przećwiczyć wspólnie stworzone utwory. Pod czujnym okiem prowadzącego ćwiczyli tempo oraz głośność. Była to ostatnia próba uczestników projektu przed sobotnim koncertem.


4.11.2017 Vinyl Day 16:00-20:00 Wołowski Ośrodek Kultury – Podsumowanie projektu

4 listopada w Wołowskim Ośrodku Kultury odbyło się oficjalne podsumowanie realizowanego w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne” projektu Winylowy Zawrót Głowy.

W programie wydarzenia zaplanowano wiele działań, m.in. otwarte warsztaty z grafiki i projektowania prowadzone przez Natalię Gołubowską, giełdę płyt winylowych oraz otwarcie wystawy „Placki na Papierze” wypożyczonej z Ośrodka Działań Twórczych „Firlej”. Miłym akcentem był wykład poprowadzony przez Ryszarda Brzezińskiego dotyczący węgierskich płyt winylowych z lat 70-tych.

Ostatnim punktem wieczoru był koncert oraz prezentacja nagranych przez uczestników projektu utworów na płyty winylowe.